Newsletter
Podaruj prezent
-2° C

Urlop - Białowieża

Czytaj więcej

Białowieża - atrakcje

Dla osób kochających aktywny wypoczynek i kontakt z przyrodą

Białowieża i jej okolice to tereny idealne na urlop dla osób kochających aktywny wypoczynek i kontakt z przyrodą. Największą atrakcją gminy jest oczywiście Białowieski Park Narodowy, obejmujący centralną część Puszczy Białowieskiej, leżącej po obu stronach polsko-białoruskiej garnicy. Teren ten odwiedzają tysiące turystów rocznie. Zarówno amatorzy, jak i przyrodnicy mają okazję podziwiać tutaj niespotykaną nigdzie indziej różnorodność okazów ze świata fauny i flory.

 

BPN należał dawniej do terenów objętych królewską ochroną. Ziemie te były wyłączone z karczowania i osadnictwa, dzięki czemu zachowały się na nich wspaniałe starodrzewy i urokliwe zakątki, nietknięte postępem cywilizacji. Dziś teren ten stanowi unikalny pod względem przyrodniczym obszar, będący doskonałym polem do obserwacji wielu unikalnych okazów przyrody.

Obszar Ochrony Ścisłej BPN

Najdziksze i jednocześnie najbardziej niedostępne tereny Puszczy Białowieskiej to Obszar Ochrony Ścisłej. Można go zwiedzać jedynie z przewodnikiem, konno lub pieszo. Rosnący tu las stanowi jedyny w swoim rodzaju przykład terenów od wieków nietkniętych działalnością człowieka. Ogromny starodrzew nigdy nie był porządkowany ludzką ręką, w związku z czym jest najlepszym przykładem

 

zachodzących na tym terenie, naturalnych procesów odzwierciedlających życie lasu. Obszar Ochrony Ścisłej to serce BPN, wyglądające jak pierwotna, dzika i niedostępna puszcza. To tutaj żyje aż 450 wolnych żubrów. Niesamowite wrażenia ze zwiedzania na długo zapadają w serce wszystkich, którzy decydują się zawitać do królestwa tego największego w Europie lądowego ssaka.

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Tylko kilka kilometrów przed samą Białowieżą, na drodze prowadzącej z Hajnówki znajduje się znakowany specjalnym drogowskazem Rezerwat Pokazowy Żubra. To wspaniałe miejsce, w którym oprócz króla puszczy można spotkać również łosie, żubronie (krzyżówki żubra z krową domową), dziki, jelenie, tarpany oraz sarny.

 

Zagrodę warto odwiedzić w godzinach porannych, kiedy niespłoszone jeszcze hałasem turystów zwierzęta podchodzą bliżej barierek, biegnących wzdłuż wyznaczonych ścieżek. Rezerwat to także doskonałe miejsce edukacji przyrodniczej. Przy każdej zagrodzie znajduje się tabliczka informacyjna z opisem znajdującego się po drugiej stronie gatunku.

Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN

Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN to najstarsze w polskich parkach narodowych tego typu miejsce. Tradycjami sięga okresu międzywojennego i prezentuje unikatowe oraz ciekawe okazy zwierząt, a także roślin. Ekspozycja składa się z bloków tematycznych, których poznawanie ułatwiają multimedialne komputery.

 

Muzeum prezentuje najbardziej charakterystyczne dla puszczy zbiorowiska leśne, zjawiska przyrodnicze oraz kulturę tego regionu, z którą związane było historyczne użytkowanie puszczy (m.in. sianokosy, bartnictwo, kolejki wąskotorowe).

Park Pałacowy

Park Pałacowy pochodzi z przełomów XIX i XX wieku i otacza dzisiejsze Muzeum Przyrodniczo-Leśne BPN. Został założony na potrzeby myśliwskiej rezydencji carów Rosji. Powierzchnią obejmuje około 50 ha. Choć znajdujący się tu, przepiękny pałac, spłonął w 1944 roku, to zachowało się wiele budynków niegdyś mu towarzyszących. Z pierwotnie zasadzonych w parku, około 200 gatunków drzew, przetrwało do dzisiaj aż 90.

 

Z ciekawszych zabytków można na tym terenie zobaczyć pochodzący z 1845 roku drewniany dworek, wzniesiony na potrzeby gubernatorstwa grodzieńskiego. Jest też stojący na grobli, przecinającej dwa stawy, obelisk z piaskowca, upamiętniający polowanie Augusta III Sasa z 1752 roku. Na wzgórzu pałacowym rosną 250-letnie dęby szypułkowe.

Cerkiew Św. Mikołaja Cudotwórcy

Znajdująca się przy ul. Sportowej świątynia jest jedynym tego typu zabytkiem w Polsce. Cerkiew wzniesiono pod koniec XIX wieku, budując ją z czerwonej, wyrabianej na miejscu cegły i osadzając na fundamentach z ciosanych kamieni, znalezionych w Puszczy Białowieskiej. Powolna rozbudowa ubogiego wyposażenia zajęła długie lata. Świątynia ucierpiała już w pierwszym dniu II wojny światowej,

 

kiedy to zniszczyły ją dwie bomby. Staraniem kolejnych proboszczów i mieszkańców ówczesnej wsi udało się ją odbudować. Od 1969 roku cerkiew jest wpisana do rejestru zabytków. Obecnie parafia liczy około 1000 wiernych wyznania prawosławnego.

Miejsce Mocy

Pół kilometra za Białowieżą, w okolicach Hajnówki, skręcając w ścieżkę oznakowaną drogowskazem i pokonując kolejne 4 kilometry, można dojechać do Miejsca Mocy. Jest to niezwykle ciekawa ścieżka edukacyjna, opatrzona tablicami i obejmująca dawne miejsce kultu Prasłowian. Jak pokazały badania, pod ziemią znajdują się liczne cieki wodne oraz rzeki,

 

które sprawiają, że w Miejscu Mocy występuje wysokie oddziaływanie magnetyczne. Rośnie tu wiele okazałych gatunków roślin, a szczególną uwagę zwracają mocno rozgałęzione drzewa. Wiosną miejsce to pokrywają kobierce maleńkich białych kwiatów. Warto wybrać się tu bryczką lub rowerem.

Szlak Dębów Królewskich

Idąc z Białowieży w kierunku północnym, na Budy, można po sześciu kilometrach trafić na zapierające dech w piersiach uroczysko. Rosnące tu, nierzadko kilkusetletnie dęby, zostały nazwane imionami królów polskich. Przy każdym znajduje się tabliczka informacyjna z wiekiem oraz rozmiarami drzewa i życiorysem władcy, którego imię dąb nosi.

 

Przejście ścieżki edukacyjnej, wiodącej od drzewa do drzewa zajmuje niespełna kwadrans. Można tu dojechać samochodem, który zostawimy na ogrodzonym parkingu.

Kolejka wąskotorowa (Hajnówka)

Sieć kolejek wąskotorowych, przebiegających przez tereny puszczy to pozostałość po eksploatujących te tereny w czasie I wojny światowej Niemcach. Do końca lat 80. XX wieku drogi te były wykorzystywane do wywózki drewna. Obecnie wykorzystuje się niecałe 20 km kolejek, stanowiących doskonałą alternatywę dla pieszych wycieczek przyrodniczych.

 

Dodatkowo – w pobliżu stacji można wynająć miejsca na ognisko. Rozkład kursowania kolejek oraz ceny biletów są dostępne na stronie http://www.powiat.hajnowka.pl/ctrpb/kolejki.

Nordic Walking

Przepiękne tereny Białowieży zachęcają do aktywnego spędzania urlopu. Leśne ścieżki można przemierzać rowerem lub konno. Ale są też tacy, którzy z chęcią maszerują w nieprzebyte mroki tajemniczej Puszczy Białowieskiej.

W Hotelu Żubrówka****  nasi Goście mogą wypożyczyć kijki do uprawiania Nordic Walkingu. W gminie przeprowadzono aż 7 tras, których łączna długość wynosi około 100 km. Większość ścieżek wiedzie przez tereny leśne i tylko w niewielkim stopniu przebiegają one przez drogi asfaltowe. Początek każdej trasy został opatrzony tabliczką informacyjną z długością ścieżki,

 

jej przebiegiem oraz techniką i sprzętem potrzebnym do przejścia. Po drodze, wędrowcy mijają zabytki, ciekawe pod względem przyrodniczym miejsca oraz pomniki przyrody.

Wszystkie trasy zostały wyznaczone i przygotowane dzięki środkom finansowym pozyskanym z Unii Europejskiej.

Więcej informacji na temat przebiegu tras, także rowerowych, znajdą Państwo na stronie Urzędu Gminy Białowieża.

Czytaj więcej
content_loading_label
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij